WATYKAN
6 lutego, Ojciec Święty Franciszek, mianował o. Józefa Roszyńskiego SVD ordynariuszem Diecezji Wewak na Papui Nowej Gwinei.

Nowomianowany biskup w Wewak nad Sepikiem pracuje nieprzerwanie od 1992 roku.

bp-jozef-roszynski02O. Józef Roszyński SVD urodził się w 1962 roku w Nidzicy. Do Zgromadzenia Słowa Bożego wstąpił w 1981 roku i w tym samym roku rozpoczął w Chludowie nowicjat. W latach 1982-1989 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. W 1988 roku złożył śluby wieczyste, a 30 kwietnia 1989 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Do końca sierpnia 1991 roku pracował jako wikariusz w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie. We wrześniu tego samego roku wyjechał na kurs językowy do Irlandii, skąd udał się do pracy misyjnej do Prowincji Wschodniego Sepiku (dystrykt Wewak) na Papui Nowej Gwinei.

Prowincja Wschodniego Sepiku (nazwa pochodzi od rzeki Sepik, będącej główną rzeką regionu) położona jest na północnym wybrzeżu Nowej Gwinei. Jej stolicą jest miasto Wewak, w którym znajduje się też siedziba biskupstwa Diecezji Wewak (Archidiecezja Madang).

 

bp-jozef-roszynski05PAPUA NOWA GWINEA
Ojciec Józef Roszyński, który wczoraj, 6 lutego, otrzymał nominację biskupią i zostanie ordynariuszem Diecezji Wewak na Papui Nowej Gwinei, przez ponad 20 lat pracy misyjnej dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, rzutki administrator i zwyczajnie, po ludzku, dobry człowiek.

Jego droga do godności biskupiej poprzedzona była wieloletnią niestrudzoną pracą na rzecz lokalnej wspólnoty. W tym czasie pełnił też wiele ważnych funkcji w strukturach Zgromadzenia.

O. Józef Roszyński SVD urodził się 18 sierpnia 1962 r. w Nidzicy w Diecezji Warmińskiej. Po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Zgromadzenia Słowa Bożego w Pieniężnie, 30 kwietnia 1989 roku został wyświęcony na kapłana. Po święceniach kapłańskich, w latach 1989-1991 pracował jako wikariusz w prowadzonej przez werbistów Parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie. Następnie wyjechal na kurs języka angielskiego do Divine Word School of English w Maynooth w Irlandii, który ukończył w 1992 roku. W tym samym roku wyjechał do pracy misyjnej w Diecezji Wewak na Papui Nowej Gwinei.

Do 1993 roku był zastępcą proboszcza w Kunjingini. W latach 1993-1994 odbył kurs kultury melanezyjskiej na Uniwersytecie Słowa Bożego w Madang oraz otrzymał dyplom z zakresu zarządzaniu zasobami ludzkimi. Nastepnie do 2000 roku pełnił funkcję proboszcza w Warabung. Posługiwal również w parafii Roma. W międzyczasie, w latach 1996-1997 podjął kolejne studia na Uniwersytecie Słowa Bożego w Madang - tym razem z zakresu counselling skills.

Przez 9 lat, a zatem przez 3 kadencje, od 2001 do 2010 roku był członkiem Rady Prowincjalnej werbistów w Papui Nowej Gwinej. Dodatkowo w latach 2005-2008 pracowal jako koordynator formacji werbistów.

W latach 2009-2010, z powodu choroby ówcześnie urzędującego Prowincjała, pełnił funkcję Przełożonego Prowincjalnego. Jednocześnie stale pracował duszpastersko. W latach 2002-2014 był proboszczem w dystrykcie Wewak, a od 2010 roku był przełożonym werbistów w Dystrykcie Wewak. W latach 2013-2014 był członkiem utworzonych przez Administratora Apostolskiego w wakującej diecezji Wewak Komisji ds. Finansów oraz Komisji ds. Pracy Pastoralnej.

Bardzo sie cieszymy się z tej nominacji. W końcu o. Józef jest jednym z nas - mówi o. Eryk Koppa SVD, Prowincjał Polskiej Prowincji SVD. - Z drugiej strony, jako Polska Prowincja rozumiemy, że Pan Bog stawia przed nami kolejne zadanie. Czujemy sie bowiem odpowiedzialni za naszych współbraci pracujących na misjach, tym bardziej, gdy powierzone im zostają tak ważne zadania, jak prowadzenie diecezji.

Już wkrótce na naszej stronie więcej o misji werbistów na Papui Nowej Gwinei oraz Diecezji Wewak i regionie, na terenie którego o. Józef Roszyński będzie pełnił swoją posługę biskupią.

{artsexylightbox path="images/stories/galerie/werbistabiskupem"/}.

żródło: http://www.werbisci.pl/
 Fot. Archiwum SVD

Nabożeństwa

Sprawdź godziny Mszy Świętych

Zobacz

Konto budowy Kościoła

Budujemy nowy Kościół Parafialny w Kleosinie.

Zobacz

Intencje parafialne

Poradnia małżeńska