Misja werbistowska  w Oslo

Na prośbę biskupa Bernta Eidswig, ordynariusza Diecezji Oslo w Norwegii, na początku września 2017 roku Polska Prowincja Zgromadzenia Słowa Bożego rozpoczęła pracę duszpasterską w tejże diecezji. Zostali wysłani dwaj współbracia: o. Anthony Erragudi SVD i o. Piotr Śledź SVD.

W dniach od 8 do 11 grudnia 2017 roku wraz br. Ireneuszem Nyklewiczem SVD przebywaliśmy w Oslo, aby głosić rekolekcje adwentowe i przyjrzeć się pracy współbraci na tym nowym dla Księży  Werbistów terenie misyjnym.
Oto kilka refleksji odnośnie pobytu w tym dalekim, choć bliskim przez obecność wielu Polaków, kraju.

Obydwaj współbracia pracują w parafii św. Olafa w Oslo, gdzie proboszczem jest ks. Ellert Dahl rodowity Norweg, podobnie jak biskup Bernt, konwertyta z protestanckiego Kościoła Norweskiego. Głównym celem przybycia werbistów do Norwegii, jest praca z przebywającymi tam Polakami. Trzeba zauważyć, że Polacy są największa nacją katolicką w tym kraju
i potrzebują opieki duszpasterskiej. W katedralnej parafii świętego Olafa w weekend są  cztery Msze św. w języku polskim: w sobotę o 16:30 i trzy w niedzielę o 8:00, 14:30 i 16:00. Według O. Antoniego, w czasie rekolekcji, na wszystkich Mszach św. było około tysiąca Polaków, a we wszystkich mszach w parafii uczestniczy około 3 tysiące wiernych. Można więc zauważyć jak duży procent w Kościele w Norwegii  stanowią Polacy.

Jestem pod wrażeniem religijności naszych rodaków. Niektórzy przyjeżdżają nawet z miejscowości odległych o ponad
100 km, aby uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Pierwsza Msza Święta o 8:00 rano gromadzi prawie samych mężczyzn. Regularnie korzystają oni z sakramentu pokuty i przystępują do komunii.  Warte podkreślenia jest też to, że świeccy chętnie angażują się w liturgię. Służą przy ołtarzu jako ministranci czy lektorzy, jest nawet dwóch organistów, którzy gratisowo grają na polskich mszach. Jest to bardzo budujące, że na obczyźnie nasi rodacy chcą i potrafią manifestować swoją katolicką wiarę.

Ojcowie Antoni i Piotr także sprawują Eucharystie w języku angielskim i norweskim. Dla zobrazowania wielości etnicznej Kościoła katolickiego w Norwegii dodam, że w katedrze w Boże Narodzenie są sprawowane Msze Święte w języku: norweskim, angielskim, polskim, wietnamskim, francuskim, hiszpańskim, chorwackim, filipińskim, tamilskim  i chaldejskim (dla uciekinierów z Iraku). Oslo to naprawdę misje  w pigułce. Ksiądz biskup Bernt liczy na dalszą współpracę i prosi
o więcej kapłanów twierdząc, że Księża Werbiści to zaprawieni w boju misjonarze i dobrze radzą sobie w każdej sytuacji. Miło słyszeć takie słowa. Nasz pobyt w Oslo, choć krótki, pozostawił niezapomniane wrażenia.

W miłości Słowa Bożego 
o. Franciszek Martyna SVD
rektor Domu Misyjnego św. Kazimierza w Kleosinie

Nabożeństwa

Sprawdź godziny Mszy Świętych

Zobacz

Konto budowy Kościoła

Budujemy nowy Kościół Parafialny w Kleosinie.

Zobacz

Intencje parafialne